1.      AŞAMA

BEDENİ CANLANDIRMA VE ZİHNİ TANIMA

Sağlıklı bir insandan söz edebilmek için, bedende enerji (Qi/Prana) ve kan akışkan ve hareket halinde olmalıdır. Stres, travma ya da benzeri nedenlerden dolayı, enerji ve kan akışkanlığını kaybettiğinde, doku ile teması zayıflar. Dolayısıyla organlarda durgunluk ve tıkanıklığa yol açar. Bu da fiziksel ve psikolojik kökenli sağlık sorunlarının kök sebebidir.

Yanlış anlama temelli düşüncelerimiz (varsayım, inanç kalıpları, önyargı ve alışkanlıklar),  zihnin dengesini bozarak bedenimizde hastalık olarak sonuç verebilir.

Günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız Qi Gong, kelime anlamı olarak “Yaşam Enerjisi Teknikleri” anlamına gelmektedir. Pek çok kişi tarafından bedensel bir egzersiz olarak algılansa da, bununla sınırlı değildir.

Çin’deki ustalarımıza göre Qi Gong; teşhis, tedavi ve güçlendirme tekniğidir.

Bu öğretiyi temel alan ilk eğitimimizde amacımız:

  • İnsan zihninin doğasını anlamaya giriş yapmak;

  • Bedenin ve omurganın sağlığına ve enerji (qi) gelişimine destek olmak;

  • Bedenin kendini doğal yollarla toksinlerden arındırmasını sağlamaktır.

 

Eğitimin birinci aşamasında aydınlanmış usta Bodhidharma’dan bize ulaşan Yi Jin Jing Tekniği’nin pratik ve günlük uygulanabilir halini öğreneceğiz. Bedene, zihne ve her ikisini buluşturan nefese odaklanarak çalışacağız.

Uygulaması 15 dakika kadar süren, kasların ve tendonların kullanımını gerektiren son derece zevkli ve dinamik bir çalışmadır. Çalışma ilk 100 günde maksimum etkilerini göstermesine karşın genellikle eğitimler sırasında da sık sık ilginç iyileşmelerle karşılaşılmaktadır. Çalışma, Lungmen Pai'nin (Ejderha Kapısı Ekolü) günümüzdeki büyük ustası Wang Liping tarafından, bedeni zehirlerden arındırmayı başaran tek egzersiz olarak adlandırılmıştır. Böbreklerimizi güçlendirecek özel bir nefes tekniği, enerjiyi üretmemizi sağlayacak zihinsel bir teknik ve 12 fiziksel hareket öğreneceğimiz bu çalışma, bedenin zehirlerinden arınmasını sağlayacak doğal bir detoks sürecini başlatmakta ve bu süreci sürekli hale getirmektedir. Yi Jin Jing ayrıca köklerin (ya da merkezin) güçlenmesini sağlar, kas ve tendonları geliştirir, enerji kanallarını temizler ve zihnin sakinleşmesine destek olur.


EĞİTİM SÜRESİ: 2 günlük hafta sonu eğitimi (10.30-18.00)/Eğitim mekanı duyurulacaktır.

EĞİTİM TARİHİ: 27-28 Nisan / 18-19 Mayıs

EĞİTİM ÜCRETİ: -

KATILIM: Eğitim tüm katılımcılara açıktır. Lütfen hatice@prana.com.tr ya da 05327227096 numaralı telefondan irtibata geçiniz.