2. AŞAMA

STRES VE MÜKEMMEL GEVŞEME

Hayatın içerisinde farkında olmadan birçok korku ile temas ediyoruz. Kendimizi ve çevremizi korumak adına etrafımızda olup biten her şeyi “kontrol” etme çabasına, sahip olduklarımızı “koruma” telaşına giriyoruz.  Bu kontrol çabasının bize maliyeti, katılaşan stresli bir zihin ve sağlıksız bir beden oluyor.

Bedende kalıcı zırhlarla yer eden bu gerilim hali, hem nefesin serbest kalmasına izin vermez hem de zihnin kendini dar bir alana hapsetmesine sebep olur. Bunun neticesinde hayat, bütün akışkanlığıyla karşımızda dururken bizler sahip olduklarımızı koruma çabasıyla, hayatın coşkusunu ve özgürlük hissini kaybederiz.

Bu aşamanın temel amaçlarından ilki, stres ve gerilimi doğru anlamaktır.

Bedeni gevşeterek zihnin gevşeyebilmesini sağlamak çok büyük önem taşır. Diğer bir deyişle, bedende enerjinin akabilmesi ve zihnin zor şartlar altında akışkanlığını sürdürmeyi öğrenebilmesi gevşeme pratiğiyle mümkün olur.

Bu aşamanın amaçlarından ikincisi, beden ve zihni gevşetme tekniklerini öğrenme ve uygulamaya başlamaktır.

Omurga ve bedeni tam gevşetme potansiyelini sunan, 1200 yıl önce kadın şamanlar tarafından geliştirilmiş Xing Shen Zhuang Fa tekniği ile;

  • Omurga esnek doğasına geri dönmeye başlar;

  • Bedende enerjinin akışı sağlanır ve günlük enerji artar;

  • Bel ve baş ağrılarının iyileşmesi beklenir;

  • Enerji meridyenleri temizlenir;

  • Ense, boyun, kürek kemiklerinin arası, bel, kalça, göğüs gibi kan durgunlaşmasının oluştuğu bölümler rahatlar ve buradaki enerji harekete geçer;

  • Bağışıklık sistemi güçlenir;

  • Organlara enerji ve veri sinyallerinin rahat akması sayesinde bazı hastalıkların ortadan kalkması mümkün hale gelir.

Ayrıca; zihinsel gevşemeyi destekleyecek şekilde, ‘konsantrasyon meditasyon’ tekniğine giriş yapacağız. Dikkati şimdiki zamana odaklayarak yönetmeyi deneyimleyeceğiz.

Ve en önemlisi; yeni bir gevşeme referans noktasının ortaya çıkmasıyla birlikte, gün içinde yaşadığımız stresli anları farkındalıkla geçebilmeyi öğreneceğiz.

 

EĞİTİM SÜRESİ: 2 günlük hafta sonu eğitimi (10.30-17.00)/Eğitim mekanı duyurulacaktır.

EĞİTİM TARİHİ:  16-17 Mart (İzmir) / 23-24 Mart (İstanbul) / 1-2 Haziran (İzmir) / 29-30 Haziran (İstanbul)

EĞİTİM ÜCRETİ: -

KATILIM: Eğitim tüm katılımcılara açıktır. Lütfen hatice@prana.com.tr ya da 05327227096 numaralı telefondan irtibata geçiniz.